تبلیغات
سلطان ماشین - سیستم تعلیق خودرو زانتیا به همراه کلیپ
 
سلطان ماشین
                                                        
درباره وبلاگ

با سلام به شما بازدیدکنندگان گرامی این وبلاگ به معرفی-بررسی و مقایسه خودروهای داخلی و خارجی میپردازد و همچنین سعی دارد از کلیپ خودرو های مرد نظر نیز استفاده کند.
مدیر وبلاگ : جواد ایدون
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سیستم تعلیق خودرو زانتیا

 

نگاهی بر خودرو زانتیا:

1-سیستم ترمز ضد قفل ترمزهای دیسکی برای چهار چرخ مجهز به تهویه در چرخهای جلو

2-قابلیت تنظیم ارتفاع خودرو در جاده های هموار و ناهموار

3-تنظیم اتوماتیک ارتفاع خودرو بر اساس توزیع بار ووزن سرنشین

4-سیستم اتوماتیک قطع کننده سوخت هنگام حادثه

5-سوییچ مجهز به کنترل از راه دور همراه با سیستم متوقف کننده الکترونیکی(سیستم ضد سرقت)

6-فرمان هیدرولیکی با امکان تنظیم ارتفاع غربیلک فرمان

7-کیسه هوای ایمنی راننده

8-کیسه هوای ایمنی سرنشین جلویی

9-سوییچ کنترل کیسه هوای سرنشین

10.     تهویه مطبوع با قابلیت تنظیم دستی و اتوماتیک برای دمای داخل خودرو(سرمایش و گرمایش هوشمند)

11.      تنظیم الکترونیکی آینه های جانبی خودرو از داخل

12.      ضربه گیرهای جانبی دربهای جلو و عقب برای ایمنی سر نشینان

 

سیستم هیدروپنوماتیک


آشنایی با سیستم هیدروپنوماتیک:

درخودرو زانتیا دیگراز سیستم فنربندی ساده استفاده نشده است بلکه بر عکس تمام خودروهای دیگر ازیک فنر بندی نوع هیدروپنوماتیک استفاده شده است در این نوع فنر بندی دیگر ازهیچ فنری استفاده نشده است وبجای فنر از یک گوی هیدروپنوماتیکی استفاده شده است،منظور ازاینکه می گوییم هیدروپنوماتیکی این است که این گوی از دو قسمت تشکیل شده است که بوسیله یک دیافراگم از یکدیگر جدا شده است ،که قسمت بالای دیافراگم از گاز نیتروژن پرشده است وقسمت زیردیافراگم ازروغن LHM  پرشده است که این به معنای ماده معدنی طبیعی است،وطرز کار آن بدین صورت می باشد که هنگامی که چرخها برروی یک دست انداز قرار می گیرند میله ای که یک سرآن متصل به زیر دیافراگم است وسردیگرآن به شاسی متصل می باشد ،فشرده می شود وباعث می شود که روغن LHM  زیر دیافراگم فشرده شود وبه دیافراگم فشاربیاورد وهنگامی که این اتفاق افتاد فشاردیافراگم باعث می شود که گاز نیتروژن فوقانی نیز متراکم شده وضربه رادرخود حبس کند واز رساندن ضربه به سرنشینان جلوگیری شود. درزیرنمایی از شکل این گوی رامشاهده می کنید.

 

تعلیق زانتیا

 

تصحیح کنندهءارتفاع(شیر هیدرولیکی)

حال بعد ازاینکه با گوی  کمی آشنا شدیم  به قسمتهای مختلف این سیستم تعلیق می پردازیم که یکی از این قسمتها تصحیح کننده ارتفاع می باشد. چنانچه بخواهیم ارتفاع خودرو پس ازقراردادن باربرروی آن ثابت باقی بماند می بایست مقداری روغن اضافی با فشاربالابه سیستم تزریق گردد.بنابراین با کم وزیاد کردن روغن سیستم می توان ارتفاع خودرو را در حد مطلوب نگه داشت. تا بدین ترتیب چیزهای لازم مورد رانندگی تامین شود. قسمتی که این وظیفه رادرخودروبه عهده دارد تصحیح کنندهء ارتفاع در خودرونامیده میشود.

زانتیا 

 

اهرم تنظیم کننده دستی ارتفاع:

سیستم تعلیق دارای یک اهرم یا تنظیم کنندهء دستی ارتفاع بوده که بوسیلهءآن می توان ارتفاع خودرو را تغییر داده وآن را در حد بالایی ودرحد پایینی جابجا کنیم که حد با لایی برای تعویض چرخ وحد پایینی برای تعمیرات سیستم می باشد.

پمپ

روغن از مخزن توسط یک پمپ که توسط موتوربه گردش درمی آید به انبارهء اصلی ارسال می شود. انبارهء اصلی در حقیقت عبارت است از یک گوی دیگر که با یک تنظیم کنندهء فشار یا رگولاتور وانباره، فشار را تا حد 140 تا 170بار ثابت نگه می دارد.

 

شیر اطمینان

این شیرجزء نهایی قسمتی است که بنام قسمت تامین و حفظ فشار میبا شد.این شیر دووظیفهء عمده دارد. وظیفهء اول آن این است  که  روغن  تحت فشاررا برای  سیستم ترمزو تعلیق فراهم کند. وظیفهء دوم آن این است که در صورت  معیوب  شدن یک مدار فشار کافی برای سایر مدارات را حفظ  کند. این شیر اولویت را به سیستمهایی میدهد که ازنظر ایمنی اولویت بیشتری داشته باشد.نظیر سیستم ترمز.چنانچه فشاردر سیستم به80تا100 بار افت کند یک سوئیچ در شیر اطمینان چراغ هشدار دهنده را روشن میکند تا به راننده هشدار دهد که خودرورا متوقف کند.

 

عملکرد شیر اطمینان:

همانطورکه بیان شد شیراطمینان درهنگام اتلاف شدید فشار روغن اولویت رابه مدارترمزجلوداده ودرهمان حال دو مدارترمز جلو وعقب راازیکدیگرمجزامی کند. روغن تحت فشاراز قسمت نشان داده شده درشکل  وارد شیرشیر اطمینان شده وبه مدارترمزجلو می رود.وازدریچه های باقی مانده یکی به تعلیق جلو ویکی به تعلیق عقب و یکی به مخزن که دراین مدار بصورت بازگشت نشتی است مرتبط می باشد. هنگامی که فشاردرمدار پایینترازهشتاد بارباشد تنها مسیردردسترس برای روغن ،حرکت به سمت مدار ترمزجلو خواهدبود وچنانچه فشاربین هشتاد تا صد بار قرار گیرد سوپاپ بر نیروی فنر غلبه کرده وحرکت کرده واجازه می دهد روغن  برهردومدارجلو وعقب جریان یابد.در شکل صفحه بعد می توانید شکل عملکرد شیراطمینان را مشاهده کنید.

اتومبیل زانتیا 

شمایی از عملکرد شیر اطمینان

 

قسمت تامین وحفظ فشار:

تمامی اجزاءدربرگیرنده ازمخزن تا شیر اطمینان  جزعی ازقسمت تامین و حفظ فشار می باشد. ازقسمت تامین وفشار روغنLHM به تصحیح کنندهءهای ارتفاع وسپس به گویهای تعلیق می رود.روغن برگشتی ازگوی های تعلیق از طریق تصحیح  کنندهای ارتفاع واز لوله های مجزا به مخزن باز می گردد. قسمت تامین و حفظ  فشارمستقیما سیستم تعلیق جلو وعقب را تغذیه می کند.

شیرکنترل ترمز:

سیستم  ترمزدراتومبیل زانتیا ازنوع سیستم  ترمزبا تقویت هیدرولیکی بوده و با سیستم های ترمز بوستری تفاوت دارد.نیروی لازم برای توقف خودرو ازطریق خود سیستم تامین میگردد ونه از ماهیچه های پای راننده هنگامیکه راننده پدال ترمزرا فشار می دهد یک شیر کنترل روغن رابه داخل سیلندرهای ترمزهدایت می کند.این شیرکنترل تقسییم کنندهء ترمز نیز نامیده می شود.

 

مدارات سیستم:

مدار ترمزجلوروغن راازشیراطمینان ومدارترمزعقب روغن راازگوی های تعلیق عقب دریافت می کند. این امر بدین معنا است که هر مدار ترمز بطور مستقل عمل می کند شیر کنترل ترمز همچنین دارای یک خط برگشت به مخزن نیز  می باشد. نکته ء مهم   این است که ازآنجایی که گوی های تعلیق عقب هم مدار ترمز عقب وهم تعلیق عقب را تغزیه می کند.چنانچه بار چرخهای عقب زیادتر شود باعث افزایش فشار هم در مدار تعلیق عقب وهم در مدار ترمز عقب خواهد شد بنابراین حداکثر نیروی ترمزی در چرخهای عقب بستگی مستقیم به میزان بار خواهد داشت. قسمت تامین وحفظ فشار به طورمستقیم تعلیق جلووعقب را تغزیه می کند. شیر کنترل ترمزدارای دومدار می باشد. یک مدارآن فشاررا ازقسمت تامین وحفظ  فشاردریافت کرده وآنرابرای ترمزجلو فراهم می کند. ومدار دیگرمیکند. ومداردیگرفشارمورد نیازراازتعلیق عقب دریافت کرده وترمزهای عقب راتغزیه میکند.

 

 

اصول کارکرد شیرضد نشست:

وقتی شیراطمینان باز است روغن تحت فشار برروی سوپاپ فشار آورده و  فشار سوپاپ روی فنرتاثیر گذارده آنرا می فشارد واین عمل موجب باز شدن شیرضد نشست شده وموجب جریان یافتن روغن به تصحیح کننده های ارتفاع شده وازطریق آن به تعلیق ارسال  میشود.روغن همچنین می تواند در جهت عکس واز تعلیق به شیر ضد نشست و تصحیح کننده های ارتفاع جریان یافته وبه مخزن باز گردد. پس از خاموش کردن موتور،فشار خط باقی مانده  ازشیر اطمینان  کاهش یافته،  در عوض فشارتعلیق به اضافهء  فشار فنربه تد ریج  زیاد شده وموجب بسته شدن شیرهای ضد نشست می شود.بنا براین روغن بین شیر ضد  نشست  وتعلیق حبس  شده وموجب ثابت ماندن ارتفاع خودرو می گردد.در هنگام رانندگی فشار خط کاهش می یابدوچنانچه شیر ضد نشست نیز بسته باشد هیچ روغنی از تعلیق عقب برای ترمزهای عقب فراهم نحواهد بود.  برای جلو گیری از این امر یک گوی اضافه در سیستم نصب شده  است این گوی به انبارهء ترمز عقب مرتبط  بوده تا شیر کنترل  ترمز در چنین حا لتی تغزیه شود.

 

انبارهء ترمزعقب:

به منظور رسیدن روغن به ترمزهای عقب درهنگام خرابی شیراطمینان چون شیرضد نشست نیز بسته می شود، ورود روغن به ترمزهای عقب نیز متوقف  می گردد بنابراین  به منظور جلوگیری ازاین مشکل یک گوی دیگربه سیستم اضافه شده است.این گوی به عنوان انبارهء ترمز عقب عمل می کند تا ازآن طریق شیر کنترلی ترمز را تغزیه نماید.

ترمز عقب زانتیا


[http://www.aparat.com/v/ehsJm]

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 24 خرداد 1398 12:27 ق.ظ

My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!
چهارشنبه 28 فروردین 1398 08:45 ب.ظ
ルイヴィトンバッグコピー,ルイヴィトン時計コピー,ルイヴィトン財布コピー,(LOUIS VUITTON)ルイヴィトンコピー通販
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:35 ب.ظ
Your mode of explaining the whole thing in this post is actually good,
all be able to effortlessly understand it, Thanks a lot.
شنبه 14 مرداد 1396 08:41 ب.ظ
For latest news you have to pay a visit web and on internet I found this web site as a best site
for newest updates.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:50 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی
که صدایی مناسب در آیا نه نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک ممکن است
را سادگی به پر همه کسانی معافیت. که شما در واقع که
می توانید انجام من را قطعا تا پایان در گم.
جمعه 22 اردیبهشت 1396 08:06 ق.ظ
I really like it when individuals get together and share thoughts.

Great website, keep it up!
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:46 ب.ظ
It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to
be happy. I have read this publish and if I may just I want to suggest you some attention-grabbing things or advice.
Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.
I want to read more things approximately it!
چهارشنبه 30 بهمن 1392 04:56 ب.ظ
سلام خوبی؟ چند روز پیش یکی از دوستانم سایت زیر رو بهم معرفی کرد که باهاش تبادل لینک کنم من فکر کردم تاثیری نداره ، ولی بعد از این که وبلاگم رو توی این سایت و سایت های شبیهش لینک کردم هر روز بازدید وبلاگم زیاد میشه. خواستم این سایت رو به تو هم معرفی کنم . حتما تبادل لینک کن چون لذت وبلاگ نویسی توی آمار بالاست.
چهارشنبه 30 بهمن 1392 12:46 ب.ظ
سلام خوبی؟ چند روز پیش یکی از دوستانم سایت زیر رو بهم معرفی کرد که باهاش تبادل لینک کنم من فکر کردم تاثیری نداره ، ولی بعد از این که وبلاگم رو توی این سایت و سایت های شبیهش لینک کردم هر روز بازدید وبلاگم زیاد میشه. خواستم این سایت رو به تو هم معرفی کنم . حتما تبادل لینک کن چون لذت وبلاگ نویسی توی آمار بالاست.http://www.tabadolelinks.ir/a/
جواد ایدونممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر